Zapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
SOBOTA, 30 LISTOPADA 2024
18:00 – Barbórkowa Nocna Szychta *
21:00 – BASSBÓRKA 2024 DJ 's– impreza współtworzona z Underground Wałbrzych. Wystapią: JOT, PSK, RAD74NICE, UHMT: NOISEMAN, LUCC, QUES Wstęp 15 zł (bilety do zakupienia na miejscu w dniu imprezy). Zachęcamy tego wieczoru do wsparcia wałbrzyskiego schroniska dla zwierząt.
NIEDZIELA, 1 GRUDNIA 2024
12:00-17:00 – Szychta Rodzinna – w niedzielę zapraszamy do świętowania całe rodziny na Szychtę Rodzinną do Kuźni. Tworzenie własnego czako, questing górniczy, warsztaty ceramiczne i plastyczne, fotobudka, animacje będą przeplatane spotkaniami z górnikami. Wstęp wolny.
PONIEDZIAŁEK, 2 GRUDNIA 2024
11:00-13:00 – Szychta Szkolna – Tego dnia tradycyjnie zaprosimy wałbrzyskie szkoły na uroczystą Szychtę Szkolną. Nie zabraknie zabawy połączonej z nauką i pokazem górniczych barbórkowych tradycji. Całe wydarzenie odbędzie się z zachowaniem tradycji górniczych uroczystości, z pasowaniem na młodych gwarków, orkiestrą górniczą i poznaniem górniczych opowieści o ich ciężkiej pracy w Wałbrzychu.
ŚRODA, 4 GRUDNIA 2024
12:00 – Uroczysta Barbórkowa Msza Święta – Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu
13:30 – Wielka Parada Górnicza wraz z uroczystościami pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego – podczas parady odbędzie się również konkurs dla szkół na najlepszy ubiór górniczy.
17:00 – Tradycyjna Górnicza Karczma Piwna, Łaźnia Łańcuszkowa – wstęp wyłącznie dla mężczyzn, bilety do nabycia w kasach biletowych Starej Kopalni.
CZWARTEK, 5 grudnia
17:00 – Wernisaż wystawy Wybuch pyłu – Galeria w Podziemiu, BWA – wstęp wolny
PIĄTEK, 6 GRUDNIA 2024
10:00-18:00 – Górniczy Mikołaj w Starej Kopalni * – warsztaty, animacje, dmuchańce
*wydarzenia płatne.
Do zobaczenia 🖤
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Zamek Książ, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, KKS Bartnica.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Starosta Wałbrzyski, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław oraz portal Wałbrzych24.
starakopalnia.pl
Z wielką wdzięcznością przyjmujemy informacje o wsparciu finansowym, jakie miasto stołeczne Warszawa oraz gmina Siechnice postanowiły przekazać na odbudowę zniszczeń popowodziowych w Głuszycy. Wczoraj Rada m.st. Warszawy, na wniosek Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, przyznała pomoc finansową w wysokości po 3 mln zł dla czterech gmin dotkniętych skutkami żywiołu, w tym dla Głuszycy. Środki te mają zostać przeznaczone na pilne naprawy lokalnych dróg i mostów, które ucierpiały podczas ostatniej powodzi.
czytaj więcejJak w niesamowity sposób spędzić czas? Wziąć udział w Nocnym Zwiedzaniu Twierdzy Kłodzko. Zostaniecie wrzuceni w wir wydarzeń 1807 roku.
czytaj więcejCentrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. Celem programu jest zapewnienie równego dostępu do nowoczesnych technologii oraz wyrównanie szans mieszkańców gmin o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca, poprzez doposażenie bibliotek w nowoczesny sprzęt komputerowy.
czytaj więcejW sobotę, 28 września w Muzeum Inżynierii i Techniki Motoryzacji w Głuszycy, można było podziwiać zabytkowe pojazdy z całego świata. Te motoryzacyjne cuda, niektóre liczące prawie 100 lat, zjechały do naszego miasta, aby zachwycić mieszkańców i przyjezdnych. Wśród eksponatów pojawiły się legendarne modele, takie jak Opel 12 LG z 1933 roku, Citroën 7 UA z 1935 roku czy Fiat 124 Sport Coupé – pojazdy, które nie tylko imponowały swoim wyglądem, ale także techniczną perfekcją.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej