Zapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA, który w tym roku odbędzie się w dniach 30 listopada - 6 grudnia!
SOBOTA, 30 LISTOPADA 2024
18:00 – Barbórkowa Nocna Szychta *
21:00 – BASSBÓRKA 2024 DJ 's– impreza współtworzona z Underground Wałbrzych. Wystapią: JOT, PSK, RAD74NICE, UHMT: NOISEMAN, LUCC, QUES Wstęp 15 zł (bilety do zakupienia na miejscu w dniu imprezy). Zachęcamy tego wieczoru do wsparcia wałbrzyskiego schroniska dla zwierząt.
NIEDZIELA, 1 GRUDNIA 2024
12:00-17:00 – Szychta Rodzinna – w niedzielę zapraszamy do świętowania całe rodziny na Szychtę Rodzinną do Kuźni. Tworzenie własnego czako, questing górniczy, warsztaty ceramiczne i plastyczne, fotobudka, animacje będą przeplatane spotkaniami z górnikami. Wstęp wolny.
PONIEDZIAŁEK, 2 GRUDNIA 2024
11:00-13:00 – Szychta Szkolna – Tego dnia tradycyjnie zaprosimy wałbrzyskie szkoły na uroczystą Szychtę Szkolną. Nie zabraknie zabawy połączonej z nauką i pokazem górniczych barbórkowych tradycji. Całe wydarzenie odbędzie się z zachowaniem tradycji górniczych uroczystości, z pasowaniem na młodych gwarków, orkiestrą górniczą i poznaniem górniczych opowieści o ich ciężkiej pracy w Wałbrzychu.
ŚRODA, 4 GRUDNIA 2024
12:00 – Uroczysta Barbórkowa Msza Święta – Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu
13:30 – Wielka Parada Górnicza wraz z uroczystościami pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego – podczas parady odbędzie się również konkurs dla szkół na najlepszy ubiór górniczy.
17:00 – Tradycyjna Górnicza Karczma Piwna, Łaźnia Łańcuszkowa – wstęp wyłącznie dla mężczyzn, bilety do nabycia w kasach biletowych Starej Kopalni.
CZWARTEK, 5 grudnia
17:00 – Wernisaż wystawy Wybuch pyłu – Galeria w Podziemiu, BWA – wstęp wolny
PIĄTEK, 6 GRUDNIA 2024
10:00-18:00 – Górniczy Mikołaj w Starej Kopalni * – warsztaty, animacje, dmuchańce
*wydarzenia płatne.
Do zobaczenia 🖤
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Zamek Książ, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, KKS Bartnica.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Starosta Wałbrzyski, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław oraz portal Wałbrzych24.
starakopalnia.pl
Już po raz 27. w Szkole Podstawowej Integracyjnej w Cierniach odbyło się uroczyste sadzenie żonkili, inaugurujące międzynarodową kampanię „Pola Nadziei”. To kampania, która ma na celu promowanie niesienia pomocy podopiecznym hospicjum oraz rozwój wolontariatu.
czytaj więcejTegoroczna Wielka Wędrówka na Małą Sowę odbyła się pod hasłami solidarności i wsparcia kierowanymi do poszkodowanych w wyniku wrześniowych powodzi.
czytaj więcejInformujemy, że od 30 września 2024 r. na Krytej Pływalni Delfinek w Głuszycy odbywają się pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach projektu UMIEM PŁYWAĆ. Program potrwa do 8 listopada 2024 r. i jest skierowany do uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Głuszycy.
czytaj więcejZ wielką wdzięcznością przyjmujemy informacje o wsparciu finansowym, jakie miasto stołeczne Warszawa oraz gmina Siechnice postanowiły przekazać na odbudowę zniszczeń popowodziowych w Głuszycy. Wczoraj Rada m.st. Warszawy, na wniosek Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, przyznała pomoc finansową w wysokości po 3 mln zł dla czterech gmin dotkniętych skutkami żywiołu, w tym dla Głuszycy. Środki te mają zostać przeznaczone na pilne naprawy lokalnych dróg i mostów, które ucierpiały podczas ostatniej powodzi.
czytaj więcejJak w niesamowity sposób spędzić czas? Wziąć udział w Nocnym Zwiedzaniu Twierdzy Kłodzko. Zostaniecie wrzuceni w wir wydarzeń 1807 roku.
czytaj więcej