sowie

Aktualności, ciekawostki: Głuszyca, Strefa MTB, Podziemne Miasto Osówka

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Lodospady w Głuszycy
2024-01-24 14:26

W mroźne dni były kamieniołom melafiru zamienia się w bajkowe miejsce, które sprosta oczekiwaniom pasjonatów zimowych wspinaczek.


Mowa o starym, nieczynnym kamieniołomie w Głuszycy Górnej w obszarze Gór Kamiennych w paśmie Sudetów na wysokości 585 m n.p.m. Tam, zimą przy siarczystym mrozie, przy dobrych warunkach pogodowych, z cieków wodnych powstaje aż pięć lodospadów, noszą nazwy: Stary, Jerzego, Złoty Lunatyk, Sople Sezonowe i Nitka. Najwyższe z nich mają 35 m wysokości i 15 m szerokości. Lokalni pasjonaci miedzy innymi Janusz Pawłowski zwany też „nadzorcą” czyli działania pielęgnacyjne związane, chociażby z usunięciem zwalonych gałęzi i „przetarciem” szlaku. Na profilu na facebooku pod nazwą: Lodospady -Kamyki - Głuszyca Górna , informuje również na bieżąco o warunkach panujących na lodospadach, określa stopień nachylenia, trudności czy gotowości trasy do przyjęcia amatorów wspinaczki. Często możecie Państwo spotkać na ściance naszego Burmistrza Głuszycy Romana Głoda, który swoją pasją zarażał całkiem niedawno głuszycką młodzież w trakcie „Nocy Bibliotek”, kiedy to opowiadał o swoich wędrówkach małych i dużych. Dlaczego wspinaczki odbywać mogę się tylko zimą, a nie przez cały rok skoro kamieniołom jest tak ogromny? Ponieważ niegdyś była tam kopalnia melafiru, który jest niezwykle niestabilnym i kruchym materiałem. Wspinać się można jedynie po w pełni zamarzniętych naciekach wodnych. Należy pamiętać, że wyrobisko w latach siedemdziesiątych zostało zalane, a więc przed wspinaczką warto upewnić się, czy pokrywa lodu jest wystarczająco zamarznięta.

 

Źródło: gluszyca.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: