Mieszkańcy Wałbrzycha i okolic zyskają swoich liderów i liderki higieny cyfrowej
Wiedzę na temat higieny cyfrowej i narzędzia wspierające działania na rzecz lokalnej społeczności zdobędzie 25 osób wyłonionych w drodze rekrutacji do programu „Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej”. Pilotaż programu organizowanego przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Fundację „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” odbędzie się w Wałbrzychu, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta.
Higiena cyfrowa to zachowania chroniące zdrowie związane z używaniem urządzeń ekranowych i internetu. Potrzebna jest nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym, czego dowiodło Ogólnopolskie Badanie Higieny Cyfrowej 2022. Wynika z niego, że tylko 14% osób kontroluje swój czas ekranowy, a zaledwie 1 na 5 osób unika używania telefonu przed snem.
- Używanie telefonów i internetu w sposób ryzykowny dla zdrowia stało się problemem społecznym i dotyczy w zasadzie wszystkich grup wiekowych. I chociaż o edukacji cyfrowej najczęściej myślimy o tym w kategoriach dzieci i młodzieży, to potrzebują jej wszystkie grupy wiekowe, zarówno przemęczeni ekranowo dorośli, jak i seniorzy, którzy coraz intensywniej korzystają z sieci. Dlatego ideą naszego programu jest inspirowanie lokalnych społeczności do działań na rzecz promocji higieny cyfrowej. Naszym zdaniem w lokalnej edukacji społecznej najlepsze są osoby, które mieszkają w danej społeczności i znają jej specyfikę oraz potrzeby – mówi Magdalena Bigaj, twórczyni Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa i autorka książki „Wychowanie przy ekranie”.
Program skierowany jest do osób, które działają lub chcą działać na rzecz lokalnych społeczności i promować higienę cyfrową oraz odpowiedzialne używanie telefonów i internetu. Pilotażowa edycja odbędzie się dla Wałbrzycha i gmin ościennych. Uczestnikami programu mogą być m. in.: nauczycieli i nauczycielek, osób pracujących w szkołach, przedszkolach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, samorządach, ośrodkach kultury czy lokalnych organizacjach społecznych.
- Z internetu korzysta dzisiaj ponad 5 miliardów ludzi na Ziemi. A W Polsce blisko 90% populacji kraju. A zatem dbanie o mieszkańców oznacza dzisiaj nie tylko troskę o to, co ich otacza fizycznie, ale także o przestrzeń cyfrową, w której się poruszają. Dlatego zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcą zostać lokalnymi liderami i liderkami higieny cyfrowej, by odważnie działali na rzecz naszej wałbrzyskiej społeczności – mówi prezydent miasta Wałbrzycha, dr Roman Szełemej.
W ramach bezpłatnego programu szkoleniowego przewidziano:
Zgłoszenia do programu “Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej” odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną. W wiadomości wysłanej na adres liderzy@cyfroweobywatelstwo.pl należy przesłać następujące informacje: imię i nazwisko, numer telefonu, wykonywany zawód, opcjonalnie nazwę reprezentowanej instytucji oraz informację o tym, w jaki sposób kandydat lub kandydatka chcieliby wykorzystać zdobyta wiedzę. Informacja o dotychczasowych działaniach na rzecz lokalnej społeczności będzie mile widziana, choć nie jest wymagana. W procesie rekrutacji zostanie wyłonionych 25 uczestników.
Szczegółowe informacje dostępne będą na stronie internetowej: cyfroweobywatelstwo.pl/liderzy.
Źródło: um.walbrzych.pl
Bezpłatne szkolenia z kompetencji cyfrowych dla obywateli z województwa dolnośląskiego - Certes sp. z o. o.
Masz problem z korzystaniem z narzędzi internetowych? Chcesz podnieść swoje kompetencje cyfrowe?
czytaj więcejPolicjanci z Komisariatu Policji w Głuszycy kolejny raz podjęli działania wobec nieodpowiedzialnego uczestnika ruchu drogowego. W sobotę, 5 kwietnia, na ul. Sienkiewicza w tej miejscowości funkcjonariusze zatrzymali 32-letniego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego, który kierował rowerem po użyciu alkoholu. Badanie wykazało 0,4 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna za swoje zachowanie odpowie teraz przed sądem.
czytaj więcejExperum HR serdecznie zaprasza do udziału w bezpłatnym projekcie szkoleniowym finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Szkolenia odbywają się stacjonarnie we Wrocławiu, w siedzibie firmy Experum HR, i stanowią okazję do zdobycia praktycznych kompetencji zawodowych oraz certyfikatu potwierdzającego ukończenie kursu.
czytaj więcejMilion złotych na wsparcie pszczelarzy, rozwój pasiek edukacyjnych i działania na rzecz bioróżnorodności – Samorząd Województwa Dolnośląskiego kontynuuje program, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
czytaj więcejDzisiaj 4 maja br., dolnośląscy policjanci już od wczesnych godzin porannych prowadzą akcję pn. „Alkohol i Narkotyki”, która ma na celu wyeliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących pod wpływem środków odurzających oraz alkoholu. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających lub w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
czytaj więcej