Rozdanie Nagród Starosty Wałbrzyskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury to przyjemne wydarzenie, mające na celu docenienie wkładu twórców w budowanie wizerunku powiatu, zauważenie i nagrodzenie ich talentu i aktywnych działań. Rozdanie nagród odbywa się co roku, tym razem miało miejsce 13 grudnia, a wśród laureatów w kategorii indywidualnej znalazł się mieszkaniec Głuszycy – Pan Grzegorz Czepil, który już od ponad 20 lat działa na rzecz popularyzowania lokalnej historii.
Swoją działalność rozpoczął jeszcze jako mieszkaniec Świdnicy – kupił na tamtejszej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości pierwszą kartkę pocztową z widokiem przedwojennej Głuszycy. Dało to początek największej kolekcji kart pocztowych, map oraz innych pamiątek z terenu Gminy Głuszyca i okolic. Nieodpłatnie udostępnia zgromadzone zbiory zainteresowanym wydawcom książek, lokalnym mediom, uczniom i studentom do prac dyplomowych. Dzięki publikacjom w internecie nawiązuje szereg kontaktów z byłymi mieszkańcami regionu, udziela im informacji w trakcie historycznych poszukiwań. Na co dzień prowadzi facebookowy profil Głuszyca na starej fotografii, a reprodukcje swoich zbiorów prezentuje w minigalerii w prowadzonym przez siebie lokalu gastronomicznym Jadło w Głuszycy.
Od 2016 r. stale publikuje na łamach Kuriera Głuszyckiego, gdzie przybliża czytelnikom historię Gminy Głuszyca i Powiatu Wałbrzyskiego od średniowiecza do XX wieku. Swoje zbiory użyczył na potrzeby albumu Powiat Wałbrzyski na dawnych pocztówkach autorstwa Andrzeja Dobkiewicza wydanego przez Wydawnictwo Errata. Był także konsultantem tej publikacji.
Kilkukrotnie, dzięki stałej współpracy z Centrum Kultury-Miejską Biblioteką Publiczną w Głuszycy, zorganizował wystawy swoich zbiorów, które za każdym razem cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców regionu wałbrzyskiego. Ściśle współpracuje z głuszyckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz Klubem Seniora Relax.
Wspólnie z grupą pasjonatów był współzałożycielem i pierwszym Prezesem powstałego w 2006 r. Stowarzyszenia Przyjaciół Głuszycy. Główne cele stowarzyszenia to popularyzowanie walorów kulturowych, geograficznych i społecznych Gminy Głuszyca zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Chętnie udziela się w mediach ogólnopolskich. Gościł w programach o tematyce historyczno-turystycznej produkcji TVP, swoją wiedzą dzieli się ze słuchaczami Polskiego Radia, Radia Złote Przeboje oraz Radia Wnet. Był cytowany w publikacji Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region Wałbrzyski.
Nagrodę wręczył Starosta Wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Wałbrzyskiego Sylwestra Wawrzyniak oraz Członek Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego Mirosław Potapowicz. Wśród nagrodzonych w kategorii indywidualnej znaleźli się również Elżbieta Chruszcz-Szomańska, Łukasz Kazek, a w kategorii zbiorowej Stowarzyszenie Górali Czarnoborskich z siedzibą w Czarnym-Borze.
Serdecznie gratulujemy!
Źródło: gluszyca.pl
Milion złotych na wsparcie pszczelarzy, rozwój pasiek edukacyjnych i działania na rzecz bioróżnorodności – Samorząd Województwa Dolnośląskiego kontynuuje program, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
czytaj więcejDzisiaj 4 maja br., dolnośląscy policjanci już od wczesnych godzin porannych prowadzą akcję pn. „Alkohol i Narkotyki”, która ma na celu wyeliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących pod wpływem środków odurzających oraz alkoholu. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających lub w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
czytaj więcejGmina Głuszyca realizuje projekt pn. „Odnowa terenów publicznych na terenie trzech gmin Jedliny-Zdroju, Głuszycy i Walimia” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej. Projekt realizowany jest w partnerstwie. Liderem jest Gmina Jedlina-Zdrój. Partnerzy: Gmina Głuszyca i Gmina Walim. Przedmiotem projektu jest odnowa terenów publicznych na rzecz mieszkańców i turystów gmin partnerskich.
czytaj więcejTrwa sezon dla działkowiczów. Ogródki odwiedzają nie tylko działkowicze, ale również złodzieje. Policja apeluje, aby zadbać o własne mienie i zwracać uwagę na osoby obce przebywające na trenie ogródków działkowych. O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami.
czytaj więcejPrzemoc ma wiele twarzy i każda krzywdzi ofiarę w różny sposób. Osoby starsze z powodu wieku i często pogarszającego się stanu zdrowia, mogą doświadczać zaniedbań czy dyskryminacji ze strony bliskich. Nie bądźmy obojętni na to, co dzieje się wokół nas. Reagujmy na krzywdę ludzką i pomóżmy osobom skrzywdzonym odzyskać głos i normalne życie.
czytaj więcej