Dawid Weiser, rabin Kongregacji Żydowskiej z Nowego Jorku po raz piąty odwiedził Głuszycę. Tym razem przybył do Polski z zięciem. Głuszyca - obok m.in. Krakowa- była jednym z miejsc, które w czasie obecnej wizyty odwiedził duchowny.
W czasie spotkania burmistrz Głuszycy zapewnił o kontynuacji dobrych relacji pomiędzy gminą Głuszycą a reprezentowaną przez rabina Weisera Kongregacją Żydowską w Nowym Jorku. Rabin Weiser przypomniał, że w czasie poprzednich wizyt w Głuszycy zabiegał o odnowienie Cmentarza Ofiar Faszyzmu w Kolcach. Efektem jego starań jest powstanie na cmentarzu ogrodzenia, które ufundowała Kongregacja Żydowska z Nowego Jorku przy wsparciu gminy Głuszyca w zakresie załatwienia wszelkich spraw formalnych.
Na cmentarzu w Kolcach w mogiłach zbiorowych i pojedynczych pochowanych jest około 2 tysiące osób, głównie pochodzenia żydowskiego, którzy byli więźniami obozów koncentracyjnych w Gross-Rosen i w Oświęcimiu. W czasie II wojny światowej zostali przywiezieni przez hitlerowców w okolice Głuszycy do prac przy drążeniu tuneli kompleksu Riese w Górach Sowich. Wielu z nich zmarło lub zostało zamordowanych.
Rabin Weiser poprosił przedstawicieli głuszyckich władz samorządowych o pomoc w ustaleniu tożsamości osób pochowanych na cmentarzu w Kolcach w celu upamiętnienia nazwisk zmarłych na zbiorowej tablicy pamiątkowej. - Nie jesteśmy w stanie przywrócić zmarłych do życia, ale upamiętnienie ofiar zagłady jest jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszych przodków - deklarował żydowski duchowny. Burmistrz Roman Głód zapewnił, że dołoży wszelkich starań w celu zebrania informacji na temat ofiar żydowskiej Zagłady, jaka miała miejsce na terenach naszej gminy w czasie II wojny światowej. Efektem spotkania jest zamiar stworzenia wspólnego dokumentu upamiętniającego ofiary hitlerowskiej Zagłady, która dotknęła ludność pochodzenia żydowskiego w okolicach Głuszycy.
19 sierpnia w Głuszycy odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej. Sprzęt, który ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, został zdobyty dzięki zaangażowaniu strażaków i lokalnej społeczności w ramach programu "Ekozwroty na straży serca". Inicjatywa, której celem było zbieranie surowców wtórnych, zakończyła się sukcesem – zebrano blisko 10 ton materiałów, za co przyznano strażakom główną nagrodę, jaką jest defibrylator AED z kapsułą.
czytaj więcej24 sierpnia 2024 roku zapraszamy na Festyn Charytatywny w Borównie, gdzie wspólnie będziemy pomagać Matyldzie Rosiek i Magdzie Gwieździe! Wydarzenie odbędzie się na placu przy świetlicy i potrwa od godziny 16:00 do północy.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.
12.VII.2024 r. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu opublikowała ogłoszenie o wyniku postępowania na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania pn.: "Rewitalizacja linii kolejowej nr 318 relacji Srebrna Góra-Bielawa Zachodnia od km 28,295 do km 24,300".
czytaj więcejUrząd Miasta Jedlina-Zdrój, Pascal Wałbrzych oraz Resort Jedlinka serdecznie zapraszają na wyjątkowy Piknik Rodzinny w ramach BLUE FESTIVAL! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 21 lipca, od godziny 12:00 na malowniczym dziedzińcu pałacowym w Resort Jedlinka. Gościem specjalnym będzie Nullizmatyk! To będzie dzień pełen niezapomnianych wrażeń i atrakcji dla całej rodziny! Wstęp wolny.
czytaj więcej