Od poniedziałku, 1 września ruszą regularne połączenia pomiędzy Wałbrzychem i Głuszycą. Z opinii, którymi dysponuje Beata Żołnieruk, prowadząca działalność gospodarczą na tej trasie wynika jednak, że uchwała może naruszać prawo.
To kolejne tego typu porozumienie, zawarte pomiędzy Wałbrzychem i gminą powiatu wałbrzyskiego. Wcześniej zawarto podobne z Boguszowem-Gorce oraz z Jedliną- -Zdrój i Mieroszowem. - Jest to efekt wspólnej polityki prowadzone w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej, która tworzy spójną, nowoczesną sieć komunikacji miejskiej między gminami - mówił Roman Szełemej Prezydent Wałbrzycha podczas podpisywania porozumienia z burmistrz Głuszycy Alicją Ogorzelec. Na tej linii kursować będzie autobus linii nr 5. Będzie to przedłużona trasa z Wałbrzycha przez Jedlinę Zdrój aż do Głuszycy Górnej. - Podjęcie tej decyzji ze strony radnych nie było łatwe. Odbyły się w tej sprawie konsultacje społeczne z mieszkańcami. Rozkład jazdy dostosowaliśmy dla młodzieży szkolnej dojeżdżającej do wałbrzyskich szkół. Nie bez znaczenia była również możliwość przewozu osób niepełnosprawnych, które dzięki nowoczesnym autobusom będą miały łatwiejszy dostęp do komunikacji. Ceny biletów to kolejna korzyść dla naszych mieszkańców - mówiła Alicja Ogorzelec, burmistrz Głuszycy. Za kursy autobusu Głuszyca będzie płaciła 4700 zł miesięcznie.
Tymczasem jak wynika z opinii kancelarii radców prawnych, którą dysponuje Beata Żołnieruk wynika, iż „ przewóz osób na liniach komunikacji objętych zakresem porozumienia pomiędzy gminami Głuszycą a Wałbrzychem stanowi przewóz o charakterze użyteczności publicznej, realizowany na „zlecenie” właściwego organizatora publicznego transportu zbiorowego w celu zaspokojenia potrzeb przewozowych mieszkańców tego obszaru w sytuacji której w/w przewozy są przewozami komercyjnymi”. Zdaniem prawników Beaty Żołnieruk umowa narusza prawo dlatego już zapowiedzieli skargę do sądu.
Źródło: 30minut.pl
Z wielką wdzięcznością przyjmujemy informacje o wsparciu finansowym, jakie miasto stołeczne Warszawa oraz gmina Siechnice postanowiły przekazać na odbudowę zniszczeń popowodziowych w Głuszycy. Wczoraj Rada m.st. Warszawy, na wniosek Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, przyznała pomoc finansową w wysokości po 3 mln zł dla czterech gmin dotkniętych skutkami żywiołu, w tym dla Głuszycy. Środki te mają zostać przeznaczone na pilne naprawy lokalnych dróg i mostów, które ucierpiały podczas ostatniej powodzi.
czytaj więcejJak w niesamowity sposób spędzić czas? Wziąć udział w Nocnym Zwiedzaniu Twierdzy Kłodzko. Zostaniecie wrzuceni w wir wydarzeń 1807 roku.
czytaj więcejCentrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. Celem programu jest zapewnienie równego dostępu do nowoczesnych technologii oraz wyrównanie szans mieszkańców gmin o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca, poprzez doposażenie bibliotek w nowoczesny sprzęt komputerowy.
czytaj więcejW sobotę, 28 września w Muzeum Inżynierii i Techniki Motoryzacji w Głuszycy, można było podziwiać zabytkowe pojazdy z całego świata. Te motoryzacyjne cuda, niektóre liczące prawie 100 lat, zjechały do naszego miasta, aby zachwycić mieszkańców i przyjezdnych. Wśród eksponatów pojawiły się legendarne modele, takie jak Opel 12 LG z 1933 roku, Citroën 7 UA z 1935 roku czy Fiat 124 Sport Coupé – pojazdy, które nie tylko imponowały swoim wyglądem, ale także techniczną perfekcją.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej