Wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada,w wigilię świętego Andrzeja. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę, gromadzącą młodzież obojga płci. W takiej zabawie uczestniczyła młodzież z Gimnazjum Publicznego w Głuszycy.
Młode panny oraz przyszli kandydaci na mężów stawali przed wróżkami, czekając na przepowiednię dotyczącą przyszłości. Nie zabrakło wróżenia z kart, wyciągania losów ze szklanej kuli, przepowiadania przyszłego zawodu, czy też poznania imienia przyszłego wybranka lub wybranki. Ucharakteryzowane uczennice, wspaniała scenografia oraz perfekcyjna dbałość o detale sprawiły, iż w powietrzu czuć było świat magii i czarów. Całodniowa zabawa przygotowana przez samorząd uczniowski pod opieką Anny Preisner, Ewy Heinysz oraz Jacka Kędzierskiego wywołała wiele uśmiechu na twarzy uczniów oraz nauczycieli, choć nie obyło się bez incydentów. Jedna z wróżb wywołała wielkie przerażenie w oczach młodzieży…wróżka prawdę ci powie – jutro nadejdzie pora, kiedy będziesz musiał stanąć przy tablicy….Strzeż się!!!
źródło: 30minut
Z wielką wdzięcznością przyjmujemy informacje o wsparciu finansowym, jakie miasto stołeczne Warszawa oraz gmina Siechnice postanowiły przekazać na odbudowę zniszczeń popowodziowych w Głuszycy. Wczoraj Rada m.st. Warszawy, na wniosek Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, przyznała pomoc finansową w wysokości po 3 mln zł dla czterech gmin dotkniętych skutkami żywiołu, w tym dla Głuszycy. Środki te mają zostać przeznaczone na pilne naprawy lokalnych dróg i mostów, które ucierpiały podczas ostatniej powodzi.
czytaj więcejJak w niesamowity sposób spędzić czas? Wziąć udział w Nocnym Zwiedzaniu Twierdzy Kłodzko. Zostaniecie wrzuceni w wir wydarzeń 1807 roku.
czytaj więcejCentrum Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. Celem programu jest zapewnienie równego dostępu do nowoczesnych technologii oraz wyrównanie szans mieszkańców gmin o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca, poprzez doposażenie bibliotek w nowoczesny sprzęt komputerowy.
czytaj więcejW sobotę, 28 września w Muzeum Inżynierii i Techniki Motoryzacji w Głuszycy, można było podziwiać zabytkowe pojazdy z całego świata. Te motoryzacyjne cuda, niektóre liczące prawie 100 lat, zjechały do naszego miasta, aby zachwycić mieszkańców i przyjezdnych. Wśród eksponatów pojawiły się legendarne modele, takie jak Opel 12 LG z 1933 roku, Citroën 7 UA z 1935 roku czy Fiat 124 Sport Coupé – pojazdy, które nie tylko imponowały swoim wyglądem, ale także techniczną perfekcją.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej